Bošnjačka zajednica kulture “Preporod“, Grad Bijeljina i Ministarstvo za civilne poslove Federacije BiH obezbijedili su sredstva za štampanje knjiga autora Kemala Nurkića pod nazivom “Stanovništvo kadiluka Bijeljina – prema popisu stanovništva Osmanske uprave iz 1851. godine“, a riječ je o veoma važnom djelu za Bijeljinu i Semberiju, koje omogućava istoričarima, demografima, ali i svakom stanovniku, da ima uvid u spisak porodica koje su živjele na ovom prostoru u doba Osmanskog carstva.
Kemal Nurkić zaposlen je u Zavodu za zaštitu i korištenje kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Tuzlanskog kantona, a podatke o popisu stanovništva u Bijeljinskom kadiluku iz 1851. godine prikupio je tokom boravka u Istanbulu, kaže za Desavanja u Bijeljini predsjednik BZK “Preporod“ Bijeljina Jusuf Trbić.

– Riječ je o turskom popisu stanovništva kadiluka Bijeljina iz 1851. godine i mi u ovom gradu, do sada, nismo imali neku sličnu publikaciju. Kadiluk je obuhvatao veću teritoriju od sadašnje Bijeljine, a knjiga, odnosno ukupno tri knjige, veoma su zanimljive jer je sve detaljno obrađeno, po mahalama, ulicama, selima, sokacima… Dat je i zanimljiv opis ljudi, njihova imena, prezimena, ime oca, datum rođenja, čak i visina i boja brkova. Materijal za knjige je pripremio Kemal Nurkić iz Tuzle, jedan od rijetkih stručnjaka za staroturski jezik – rekao je Trbić.
On je naveo da je štampanje navedenih knjiga bilo veliki i ne tako jeftn poduhvat, ali da je on i te kako značajan za Bijeljinu, koja je jedan od rijetkih gradova koji nema sopstveni arhiv.
– U Muzeju Semberije se može mnogo toga pronaći, ali činjenica je da nemamo pravi arhiv. Neko ko se bavi istraživačkim radom, ko traži provjerene podatke, nema kome u Bijeljini da se obrati. Kemal Nurkić je imao u originalu popis stanovništva bijeljinskog kadiluka i kada nas je kontaktirao, mi smo objeručke prihvatili njegovu ponudu. Zahvalni smo gradonačelniku Bijeljine što je shvatio značaj i u najvećoj mjeri pomogao pripremu knjiga. U Istanbulu, u njihovim arhivima, postoje popisi vjerovatno svih teritorija i stanovništva koje je nekada obuhvatalo Osmansko carstvo, a da se Nurkić nije zainteresovao konkretno za Bijeljinu, ne znam da li bi ovaj materijal ikada ugledao svjetlost dana – istakao je za Desavanja u Bijeljini Trbić.
On je naglasio da je popis toliko detaljan, da se postavlja pitanje da li bi u današnje vrijeme mogao biti pripremljen na tako kvalitetan i opširan način.
– Značaj knjiga „Stanovništvo kadiluka Bijeljina – prema popisu stanovništva Osmanske uprave iz 1851. godine“ je mnogo veći nego što bi se to moglo reći na prvi pogled. Pronađena je jedna uporišna tačka, istorijska, koja je bila zapostavljena. Oni koji su u međuvremenu dolazili da kupe knjige, htjeli su da saznaju nešto o svojim precima, familijama. Drugi su se, pak, interesovali za podatke sa istorijskog aspekta i tu mogu saznati mnogo više stvari – dodao je Trbić.
Troknjižje „Stanovništvo kadiluka Bijeljina – prema popisu stanovništva Osmanske uprave iz 1851. godine“ štampano je u 500 primjeraka i do sada je promovisano u Janji, dok se u 2025. godini planira promocija u Tuzli. Svako ko je zainteresovan za kupovinu navedenih knjiga, može da se obrati BZK „Preporod“ Bijeljina.
Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ Bijeljina osnovana je 2003. godine i svoje prostorije trenutno ima u centru grada, u okviru kojih se nalazi i manja biblioteka, dok se veća biblioteka sa 15.000 naslova nalazi u Janji u Domu kulture.
„Preporod“ je do sada uspio da objavi 31 knjigu, a nakon kapitalnog djela „Stanovništvo kadiluka Bijeljina – prema popisu stanovništva Osmanske uprave iz 1851. godine“, poručuju da će nastaviti svoju misiju – bilježenje i štampanje onih knjiga koje to svojim kvalitetom i značajem za Bijeljinu i Semberiju, svakako zaslužuju.
(Dešavanja u Bijeljini)