ANALIZA FUADA ĐIDIĆA Bosna i Hercegovina poslije posjete Marka Ruttea i Kaje Kallas!

“Neutralni” NATO, i, “neutralna” EU pred tihom srbijansko-mađarskom okupacijom
Bosne i Hercegovine

*Da su Mark Rutte i Kaja Kalas, hrabri lideri sa vizijom, onda bi, u najmanju ruku,
zatražili ako ne i pokrenuli ozbiljnu internacionalnu intervenciju u Bosni i Hercegovini.

Piše: Fuad Đidić

Prije nekoliko sedmica BiH su posjetili Mark Rutte, generalni sekretar NATO-a, a u posjeti je bila i Kaja Kallas, visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku. Ove dvije posjete visokih gostiju dolaze u trenutku najveće političke krize u zemlji od 1995. godine prijetnji secesijom i zabrane rada pravosudnih i policijskih institucija na teritoriji entiteta Republike srpske.

Najmanje što javnost očekuje jeste da čuje dobre vijesti o odlučnosti snaga EUFOR-a da pruži punu i nedvosmislenu podršku u privođenju lica za kojima je raspisana potjernica zbog rušenja ustavnog poretka zemlje.
Međutim, javnosti se posve neočekivano i danas isporučuju samo “umirujuće” poruke po starom i već dobro poznatom receptu “dogovora tri strane”.

Skoro identične izjave Marka Ruttea i Kaje Kallas, date u razmaku od tri sedmice, pravi su hladan tuš za našu javnost koje iza sebe ostavljaju još dublji osjećaj bijede i jada u političkom životu zemlje.

Na Dodikovo rušenje stubova države, GS Mark Rutte je odgovorio diplomatskim pozivom o potrebi dijaloga sa instrukcijom u Predsjedništvu BiH “nema druge predstave u gradu…ova zemlja gleda u vas troje i, vi morate pronaći rješenja”.

Od duha ove poruke “dogovora” nije daleko odmakla niti Kaja Kallas koja je u najavi posjete Sarajevu kazala “političari moraju… prevazilaziti, a ne produbljivati podjele…”

Njena posjeta snagama EUFOR.a najavljena je kao osiguranje stanja “status quo”. Kallas je po svemu sudeći, stigla u Sarajevo bez bilo kakve ozbiljne instrukcije za djelovanje snaga EUFOR-a u podršci privođenja lica za kojima je raspisana potjernica Tužilaštva BiH.

Lideri dvije najmoćnije organizacije, koje su proteklih 30 godina, bile i, ostale osnova iz koje smo crpili nade za budućnost ove zemlje, poslali su nam poruke iz propale ratne retorike 90- ih. Da paradoks bude veći, ove poruke su samo “muzika za uši” Putinovim planovima sa BiH o dogovoru i, daljoj promociji politike “prava naroda na samoopredjeljenje”.

Neće proći dugo, a mi ćemo se poslije posjete Ruttea, od 10. marta 2025. uvjeriti šta je bio stvarni sadržaj i eho diplomatskih poruka generalnog sekretara NATO-a o potrebi “dogovora tri strane”.

Nedugo kasnije, Dodik je, pod vrlo sumnjivim okolnostima, otišao u Moskvu, a odmah po povratku 4. aprila 2025. povukao je poteze kojima će, ponovo i jasno posvjedočiti, da je upravo, on najefikasnije sredstvo Putina na Balkanu.

Uprkos pozivima NATO i EU kao i, njihovoj “čvrstoj podršci” miru u BiH, Dodik je pokazao da može jednostavno, u svakom času, kompromitovati taj mir kojeg oni garantuju. Naredni dan Dodik će, bez dvoumljenja, na očigled europske javnosti, povući novi, skandalozan i nezakonit potez i, po ruskom receptu, protjerati njemačku ministricu, Annu Luhrmann iz Banjaluke kao “personu non grata”.

Mi nismo ni stigli pronaći prave odgovore kakav su to “nemilosrdan” mir u Bosni I Hercegovini ponudili Rutte i Kalas, a Dodik je izašao u javnost sa jednom drugom, strašnom najavom, koja bi u suštini, mogla biti vododjelnica u tri decenije dugoj političkoj drami u zemlji. Opet po instrukcijama iz Moskve, Dodik je zaprijetio vojnim savezom entiteta Republike srpske sa Srbijom i Mađarskom.

Ovaj trenutak bi mogao biti tačka preokreta.

U najavi o “trojnom vojnom savezu” krije se međutim, neki drugi i dobro osmišljeni i ranije pripremljen scenario. To je davanje zelenog svjetla za ulazak stranih vojski, države Srbije i Mađarske, na teritoriju Bosne i Hercegovine, odnosno entiteta Republike srpske. U suštini takav vojni savez je drugo ime za tihu i mirnu okupaciju Bosne i Hercegovine. Strahovanja javnosti su utoliko više opravdana jer je Mađarska na teritoriju Bosne i Hercegovine već jedanput uputila u probnu misiju, grupu od najmanje 70 svojih policijskih specijalaca sa posebnim zadacima, a koji su u zemlju ušli pod veoma sumnjivim okolnostima.

Instrukcije i podrška visoke predstavnice EU za vanjsku politiku snagama EUFOR-a u ovako napetoj situaciji, da treba da stanu na entitetsku liniju razgraničenja sa svrhom razdvajanja snaga donijele bi, ne samo diplomatsku nego i, vojnu pobjedu Putina na Balkanu.

Poslije svega što se dešava između dvije posjete najviših predstavnika NATO i EU, Bosni i Hercegovini mi se s pravom, pitamo: koji i kakav NATO i EU našoj javnosti su predstavili njegovi najviši izaslanici.

“Neutralni” NATO. “Neutralna” EU. Da, “neutralni”, a ne neki nesvrstani NATO ili nesvrstana EU.

Ovdje se otkriva slika dvije “neutralne” organizacije zaleđene krvi koje zapravo, urušavaju, a ne podižu osjećaj naše sigurnosti i zaštite. Patetična poruka njenih lidera o “dogovoru” utoliko je strašnija što dolazi u vrijeme kada još mnoge zemlje članice NATO oklijevaju ili odbijaju poput Hrvatske, da Dodiku i njegovoj ekipi secesionista nametnu sankcije na slobodu kretanja kao što je to prethodno učinila Njemačka. Da li je u ovom dramatičnom trenutku za mir BiH pokazana prava priroda dvije posustale “neutralne” organizacije. Da li je stvarno Trump bio upravu kada je rekao kako se treba osloboditi od takvih “neutralnih organizacija” koje pozivaju stranu koja je dobila pravni spor da se cjenka sa agresorom na zajedničku državu.

Nekažnjeno rušenje institucija BiH jasno predočava kako ovaj NATO i ovakva EU, kakvu smo vidjeli kroz izjave njenih najviših predstavnika tokom posjeta BiH, zaslužuju da u srži budu reformisani ili da odu u historiju.
Jedanput smo svjedočili kako je Europa u Bosni 1992-95 propustila historijsku šansu da se politički i vojno konsoliduje tako što bi utvrdili jedinstveni politički stav prema BiH. Da su to učinili tada, ova zemlja kao i cijeli Balkan bio bi mnogo bolje i prosperitetnije mjesto za budućnost Europe.

Da su Rutte i Kalas, hrabri lideri sa vizijom, onda bi, u najmanju ruku, zatražili ako ne i pokrenuli ozbiljnu internacionalnu intervenciju u Bosni i Hercegovini.

Bez ove intervencije, bez jednog odlučnog koraka, nestabilnost u ovoj zemlji će se samo produbljivati i voditi u novu neizvjesnost cijelu regiju. Prvi korak u toj odlučnosti je ojačavanje i ohrabrivanje snaga ALTHEA da djeluju na cijeloj teritoriji BiH i pruže punu podršku u privođenju pravdi Putinovih “ratnika” na Balkanu.

(nap.ba)