PAMET OVDJE NE STANUJE: Pobjegao im 61 zločinac

Na dan 31. decembar 2023. godine ukupan broj predmeta ratnih zločina i optuženih osoba nedostupnih za dalje procesuiranje iznosio je 53 predmeta protiv 61 lica. Pola godine ranije bilo je 50 predmeta ratnih zločina i 57 lica nedostupnih za procesuiranje. Dakle, svako malo neko im pobjegne.

Sud Bosne i Hercegovine izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjerenice za Boškom Unčaninom i Draganom Despotom, koji su nepravosnažno osuđeni na po 18 godina zatvora za učešće u ubistvima najmanje 74 civila u Velagićima kod Ključa 1. juna 1992. godine.

Unčanin i Despot se nisu pojavili na izricanju prvostepene presude, kojom su osuđeni s Marinkom Miljevićem na ukupno 54 godine zatvora za zločin kod Ključa, te je tokom objave Sudsko vijeće navelo da je obojici određen pritvor.

Ovo je najsvježiji primjer bijega od bh. pravosuđa. Postavlja se pitanje, kako to Sud BiH dopušta da svako malo optuženi pred kraj suđenja, kada postane jasno da će biti osuđeni, pobjegnu u Srbiju ili Hrvatsku. Tamo onda slobodno žive. Ima li iko u tom Sudu pameti da ih pritvori i spriječi da bježe.

Da pamet ne stanuje u Sudu BiH pokazuju podaci koji je Sud objavio na svojoj web stranici. Naime, na dan 31. decembar 2023. godine ukupan broj predmeta ratnih zločina i optuženih osoba nedostupnih za dalje procesuiranje iznosio je 53 predmeta protiv 61 lica. Pola godine ranije bilo je 50 predmeta ratnih zločina i 57 lica nedostupnih za procesuiranje. Dakle, svako malo neko im pobjegne. Istina, u ovu statistiku ulaze i oni koji umru u toku suđenja, ali takvih je najmanje.

Ovdje je nekoliko primjera. Jedan od njih je Mirko Vrućinić, kojem je Srbija dala državljanstvo dva mjeseca prije nego je pobjegao iz Bosne i Hercegovine gdje mu se završavalo petogodišnje suđenje za ratne zločine u Sanskom Mostu. Vrućinić je u evidenciju državljana Srbije upisan u septembru 2020. na osnovu rješenja Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije iz juna te godine.

Posljednjeg dana mjeseca augusta 2020. Vrućinić se nije pojavio pred Sudom BiH gdje je njegova odbrana nakon petogodišnjeg postupka trebala iznijeti završne riječi, poručivši po advokatu Branku Gudalu da je otišao u Srbiju zbog nepoštenog suđenja.

Suđenje Zdenku Grbavcu za ratne zločine prekinuto je kada se nije pojavio na zakazanom ročištu 2018. godine. Grbavac je pobjegao u Hrvatsku.

Miroslav Duka nije se 2018. godine odazvao na poziv sudskih organa za izdržavanje dvanaestogodišnje kazne, po pravosnažnoj presudi Suda BiH kojom je osuđen za ratne zločine počinjene u Bileći. I on je pobjegao.

Dušan Spasojević, koji je zajedno s još šest osoba optužen za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Zvornika, nije prisustvovao ročištu za produženje i određivanje mjera zabrane i izjašnjenje o krivnji, dan nakon što se nije pojavio na ročištu u drugom predmetu u kojem je optužen za silovanje.

Nakon što je prvostepenom presudom osuđen na 11 godina zatvora zbog zločina počinjenih 1992. i 1993. u logoru “Uzamnica” u Višegradu, Vukadin Spasojević nije pronađen na adresi stanovanja. Spasojević se nije pojavio na izricanju presude u predmetu u kojem je nepravomoćno osuđen za zločin protiv čovječnosti i učešće u širokom i sistematičnom napadu usmjerenom na nesrpsko stanovništvo u Višegradu, sa Milomirom Đuričićem koji je dobio pet godina zatvora, a obojici je sudskim rješenjem određen pritvor.

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je da je izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Miodragom Mitrašinovićem, koji je prije pet dana nepravosnažno, zajedno s još šest bivših pripadnika VRS-a, osuđen na 13 godina, odnosno ukupno 91 godinu zatvora za učešće u otmici 20 civila iz voza u Štrpcima, koji su ubijeni na području Višegrada. On je pobjegao iz bolnice u Foči.

Željko Pudić, protiv kojeg je potvrđena optužnica za zločine nad civilima u Derventi, nalazi se u Belgiji i neće biti izručen BiH.

Sud Bosne i Hercegovine ove godine raspisao je centralnu i međunarodnu potjernicu za Rajkom Karlicom, nepravosnažno osuđenim na 15 godina zatvora zbog ratnog zločina na području Bosanskog Novog. Karlici je nakon izricanja presude, kojoj nije prisustvovao, određen pritvor.

Prema podacima Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine, 2023. godine Sud BiH, kantonalni i okružni sudovi izdali su 172 trenutno aktivne potjernice za optuženim ili osuđenim za ratne zločine koji su nedostupni bosanskohercegovakčim pravosudnim organima.

(stav.ba)