Prijateljstvo Osmana Pazvanoglua i Rige od Fere
Kako smo već rekli, Osmanovo prijateljstvo sa Rigom od Fere je nastalo u doba kad je on služio kod vlaškog kneza Mavrogona. Rigas Velestinlis ili „Riga od Fere“ (Grčki: Ρήγας Βελεστινλής-Φεραίος ) je bio grčki buntovnik i revolucionar, pionir grčkog pokreta za nezavisnost. Po nacionalnosti je bio Cincar, a njegov je maternji jezik bio aromunski, jezik veoma sličan onom koji se govori u Rumuniji. Bio je obrazovan čovek za svoje vrijeme, u Grčkoj gdje je rođen radio je kao učitelj. Pošto se bavio revolcionarnim radom čiji je cilj bio oslobođenje Grčke, lokalne osmanske vlasti su ga pokušale likvidirati.
Riga je pobjegao u Vlašku, gdje je radio kao učitelj na dvoru vlaškog kneza Mavrogena, inače osmanskog vazala. Sudbina je htjela da se Riga od Fere tu upozna i sprijatelji sa Osmanom Pazvanogluom. Kada je Osman jednom otkazao lojalnost vlaškom vladaru bio je uhapšen i za dlaku je izbjegao pogubljenje zahvaljujući Rigi od Fere, koji je imao veliki uticaj na kneza Mavrogena. Zbog ovoga mu je Osman Pazvanoglu bio veoma zahvalan i osjećao se njegovim velikim dužnikom. Dokazane su veze između Vidin-paše i Rigasa Velestinlisa alias „Rige od Fere“, jednog od vođa grčkog preporoda. Borbeni marš “Turios”, koji je napisao Velestinlis, sadrži direktna obraćanja velikom Vidincu:
„Pazvantoglu, zašto nas toliko dugo ostavljate ravnodušnim?
Požuri na Balkan, tamo trebaš kao orao da sviješ gnijezdo pridružite i raju ako želite pobijediti, Paša! Pojavi se odmah na bojnom polju ustanite na čelu vaših vojnika … „
Kada je Riga od Fere sa pet grčkih revolucionara bio zatočen u Beogradu, Osman-paše Pazvanoglu je, doznavši za to, pokrenuo svoju vojsku i krenuo na Beograd da ga osvoji i da oslobodi svog grčkog prijatelja kome je dugovao život. Čuvši za dolazak Osman-pašine vojske i njegovu namjeru da oslobodi zarobljenike, beogradski vezir Hadži-Mustafa paša je naredio da se Riga od Fere i njegovi drugovi odmah smaknu. Svi grčki revolucionari uključujući i Rigu od Fere su bili zadavljeni u kuli Nebojša na Kalemegdanskoj tvđavi, a njihova su tijela bačena u Dunav. Kada je Osman saznao za smrt svog prijatelja povukao je svoju vojsku nazad u Vidin ne osvojivši Beograd.
Povratak Osmana Pazvanoglua u Vidinski kraj
Nakon kraće službe kod vlaškog kneza Mavrogena, mladi Osman se vratio u svoj rodni vidinski kraj i vratio je dio posjeda svoga oca. U narednih nekoliko godina informacije o Osmanu Pazvanoglu-u su dosta oskudne i uglavnom su povezane sa njegovim različitim transakcijama o kojima postoje dokumenti koji se čuvaju u Vidinskoj arhivi. Tako je 1792. godine Osman Pazvanoglu kupio dvije farme u okolini grada, kao i veliku baštu, a u gradu Vidinu kupio je jednu ciglanu.
(Nastaviće se)