Predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava za Srbiju Sonja Biserko smatra da su američke sankcije Miloradu Dodiku došle kasno. Došle su u situaciji, kaže Biserko, kada je „Dodik ozbiljno ugrozio poredak u Bosni i Hercegovini. On je prekršio Dejtonski sporazum i to u onim najosnovnijim tačkama, koje se tiču prije svega bezbjednosti“.
– On ne samo da je tog dana (9. januar) slavio praznik koji označava ili definiše karakter ponašanja Srba u Bosni i Hercegovini 1992. Dodik je uzurpirao i vojsku, kao jednu od zajedničkih institucija veoma važnu za stabilnost u BiH. On je na taj način doveo u pitanje sve ono što se radilo na integraciji u BiH posljednje decenije – kaže Biserko u intervjuu za novinsku agenciju Patira.
Biserko smatra da nakon sankcija Dodiku od strane SAD-a, sada i Evropska unija razmatra mogućnost donošenja sličnih mjera. Nažalost, kaže Biserko dalje, Srbija nije spremna da uvede iste sankcije, „a to se može zaključiti iz izjava Aleksandra Vučića“.
– Srbija od početka podržava zategnutu situaciju u Bosni i Hercegovini. Njen cilj jeste odvajanje Republike Srpske, naravno, kroz retoriku koja se prilagođava međunarodnim očekivanjima. Srbija je uvijek prikladna, uvijek podržava cjelovitost Bosne i Hercegovine, ali u drugom dijelu rečenice uvijek kaže kako je ta zemlja neodrživa – kaže Biserko za Patriju.
– Znači, Srbija istrajava na toj svojoj podršci Republici Srpskoj i na Dejtonskom sporazumu, ali na način kako ga ona razumije – dodaje Biserko.
Na pitanje da li će Srbija zbog svoje politike prema Bosni i Hercegovini također snositi poljedice, Biserko smatra da je zbog stava prema Republici Srpskoj, Srbija dovela u pitanje i vlastitu orijentaciju.
– Srbija će biti pod pritiskom Evropske unije, i zapada generalno, da uskladi svoj stav prema BiH, odnosno prema Republici Srpskoj, na način kako to čini Evropska unija. Mi ulazimo u jednu fazu u kojoj će Srbija biti pod velikim pritiskom i zbog Kosova i zbog Bosne i Hercegovine, a prije svega zbog svog ponašanja prema regionu, posebno posljednjih mjeseci. Preko nekoliko glavnih ministara u Vladi Srbije, kao što su Ivica Dačić, Srbija je do kraja zategla odnose sa svim susjedima. Preko otvaranja srpskog pitanja u regionu zapravo su otvorena pitanja koja je otvarao i Milošević ‘90-ih godina, a to su pitanje teritorije i slično – smatra Biserko.
– Konačno, Republika Srpska ne bi mogla ići tako daleko bez podrške Srbije i Rusije – dodaje Biserko, piše Patria.
(nap.ba)