Napadi na Bosnu i Hercegovinu dolaze sa svake strane. Oni na političkom polju su vidljivi i lahko prepoznatljivi, a oni na nekim drugim poljima teško razumljivi.
Jedan od napada na našu državu jeste i napad na Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku (NUB) BiH, koja se nalazi u sve većim problemima. Njeni uposlenici upozoravali su na probleme s kojima se susreću, no vladajuće strukture za to nisu imale sluha.
O ovoj temi ali i odnosu vlasti prema građanima i njenom putu ka EU u emisiji “7plus” Hayat televizije sinoć je govorio profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Senadin Lavić.
– Sve te sjednice državne koalicije koje se održavaju ovih dana su antibosanski interes. Ne mogu da vjerujem u dogovore dvojice – trojice ljudi, a pogotovo u politiku Čovića i Dodika.
Ovo je nizak način ophođenja s građanima kao da mi ne razumijemo velike političke finte. Određene političke modele žele da nam nametnu i da ostanu na vlasti što duže. Ne doživljavam vlast da nas može povući negdje naprijed. Ne treba biti naivan pa povjerovati u to – rekao je Lavić.
NUB BiH je zatvorena i to je, kaže Lavić, jedan od načina na koji se želi uništiti BiH. Podsjeća da se u prethodnih 20 godina pokušavaju napasti sve bh. institucije kako bi se razvile one s entitetskim predznakom.
– To je najbolnija tačka savremene kuturno-političke situacije u BiH. Sve se radi da se bh. institucije u prethodnih 20 godina sklone u ćošak i da se instaliraju entitetski nadomjesci. Ova NUB BiH je osnova kulture i nauke na ovom prostoru.
Ne možete objaviti nijednu knjigu, možete samo pjevati borbene pjesme. Kada bih vodio operacije protiv BiH, uništio bih Univerzitet i NUB BiH. Odnekud vidimo već obrise toga.
Profesori i studenti se danas ne bave društvenom zbiljom. Mislim da ova vlast ne razumije njenu važnost ili postoji neki račun za koji ne znamo. Pokušat će se razviti nešto drugo regionalnog, odnosno entitetskog karaktera, ali NUB BiH mora opstati. Ona je prepoznatljiv znak čime ovim položajem BiH gubi dio svog suverniteta – mišljenja je Lavić.
Naglašava da se ovakvim ponašanjem dovodimo u tešku situaciju u kojoj ćemo morati tražiti znanje negdje drugo. Lavić kaže i da institucije poput NUB BiH i Univerziteta čuvaju identitet građana BiH.
– Cjelokupan proces se odlikuje diletantskim ponašanjem. Znam ljude iz vlasti koji kažu da iz obrazovanja treba izbrisati neke predmete i fakultete koji ne donose korist.
NUB BiH čuva identitet zemlje i njenog naroda. Univerziteti čuvaju identitet i svijest građana. Preko NUB BiH sam nabavljao knjige koje nemamo ovdje. Dovodimo se u tešku situaciju gdje ćemo morati tražiti znanje negdje drugo – ističe Lavić.
Potcrtavajući važnost NUB BiH, navodi i kako se više ne bi objavljivalo na bosanskom jeziku, što bi vodilo njegovom nestanku. Podsjeća i da smo u BiH navikli da nas kulturno pljačkaju, kao što je to uradio Vuk Karadžić, dodajući da ne vjeruje da bismo u susjedstvu mogli objavljivati na bosanskom jeziku.
– To više ne bi bila bh. djela. Ne znam da li bi se ta djela objavila na bosanskom jeziku. Kada nestane bosanski jezik, onda ne postoji ni biće. Ako ne postoji biće koje ne govori nekim jezikom, to je pusto polje.
Austro-ugarska je jednim dekretom ovdje nametnula srpsko-hrvatski. Ovo nam se dešavalo i ranije. Vuk Karadžić je ukrao jezik ali i mijenjao sadržaj Hasanaginice.
Navikli smo se da nas kulturno pljačkaju, iskopaju nekropole stećaka i odnesu ih u Zageb, Beograd, Minhen. Bez NUB BiH ćemo se istopiti, nestat ćemo – dodao je profesor Lavić.
(nap.ba)